Pozostałe szkolenia!

Prowadzimy wiele innych nie opublikowanych na naszej stronie szkoleń bardzo mocno dedykowanych dla Państwa. W razie zainteresowania prosimy o kontakt z nami.

Jak uzyskać certyfikat ISO?

 

Certyfikat systemu zarządzania ISO to narzędzie w ręku dobrej firmy, a nie tylko zaświadczenie oprawione w ramki, wiszące w gabinecie prezesa. I chociaż wiele osób wciąż nie docenia wartości posiadania ISO, pytania o sposób uzyskania certyfikatu nie milkną. Oczywiście droga do powieszenia na ścianie dowodu certyfikowania systemu nie może być zbyt krótka ani zbyt łatwa, ale przecież setki firm ją przeszły i mało tego, nierzadko wracają do sprawdzonych firm konsultingowych po nowe systemy. A to oznacza, że certyfikaty są po to by je zdobywać!

 

Po pierwsze, żeby uzyskać certyfikat ISO należy mieć świadomość takiej potrzeby. Wypływać powinna ona z dojrzałości zawodowej najwyższego kierownictwa, które rozumie potrzebę wdrożenia i certyfikowania sytemu. Niemniej ważne są środki finansowe jakie należy przeznaczyć na ten cel. Zazwyczaj już na etapie poszukiwania firmy konsultingowej, która miałaby zająć się wdrożeniem systemu ISO i przygotowaniem do certyfikacji, poznaje się koszty przedsięwzięcia. Dobry konsultant potrafi jednocześnie wskazać kilka odpowiednich jednostek certyfikujących, dzięki czemu firma posiada rozeznanie finansowe dotyczące nie tylko procesu wdrożenia systemu, ale również jego certyfikacji. Wybrana firma konsultingowa w ramach wdrożenia systemu lub kilku systemów ISO podejmuje działania, w wyniku których firma powinna bezboleśnie przejść przez proces certyfikacji . Oznacza to audit zerowy, szkolenia pracowników, określenie polityki oraz procesów istniejących w firmie, zbudowanie dokumentacji – jednym słowem skutecznego wdrożenia systemu. Skuteczność wdrożenia sprawdza się poprzez przeprowadzenie auditów wewnętrznych w odpowiednich działach firmy oraz przeglądu zarządzania. Jeżeli konsultant przeprowadzi firmę przez proces wdrożenia systemu, zgodnie z czasem, który został wcześniej określony w umowie, można przystąpić do wyboru jednostki certyfikującej i podejść do samej certyfikacji.

 

Aby uzyskać certyfikat ISO  trzeba podjąć wiele ważnych decyzji i wiele się przy tym nauczyć.  Najważniejsze jednak to odpowiednie wykorzystanie zdobytych wiadomości w praktyce. Dla dobra swojej firmy oczywiście.

 

 

KaISO:

wrzesień 2014

Komentarze